Kurallar ve Talimatlar

Bu kurallar Beyoğlu 37. Noterliği tarafından 25.05.2005 tarihinde 15767 sayılı belge ile onaylanmıştır. İzinsiz olarak kopyalanması yasaktır. İzinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Statü

1. Fikstür katılımcı takım sayısına göre belirlenecektir. Takımlar önce gruplara ayrılacak ve tek devreli lig usulüyle mücadele edeceklerdir. Gruptan çıkmayı başaran takımlar ikinci turdan itibaren  lige tek maçlı eliminasyon sistemiyle devam edeceklerdir.

2. Gruplarda 3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,

3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan, 2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan, 1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.    

3. Grup maçlarında puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 

a) Sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.

b) Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.

c) Eşitliğin set averajında da devam etmesi halinde; sayı averajına bakılır. Eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.

d) Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

Maçı Kazanmak

4. Maç üç seti alan takım tarafından kazanılır. Setlerde 2-2'lik eşitlik olması halinde, netice seti (beşinci set) en az 2 sayı fark şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır.

Takım Kadroları

5. Takım kadroları en fazla 18, maç kadroları ise en fazla 14 oyuncudan oluşur. Müsabakalar 6 kişilik takımlar halinde oynanır. Erkekler liginde kadın oyuncu oynatma zorunluluğu veya sınırlaması yoktur. Kadınlar liginde ise erkek oyuncu oynayamaz.

6. Takım kadrolarındaki oyuncuların ligin başlangıç günü itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

7. Takımlar ligde ilk maça çıktıkları andan itibaren kadrolarında değişiklik ve ekleme yapamazlar. İstisnai olarak eleme turlarına yükselen takımlar, ilk eleme turu maçı öncesi 2 oyuncu ekleyebilir veya değiştirebilirler (takım kadrosu 18'i aşmamak kaydıyla). Bildirilen yeni oyuncuların işe giriş tarihinin ligin başlangıç tarihinden önce olması gerekmektedir.

8. Takım kadrosunda bulunan bir oyuncunun, lig sırasında işten ayrılması halinde bu durum SporMax'e bildirilmelidir. İşten ayrılan oyuncu işten ayrılma tarihinden itibaren oynatılamaz. İşten resmi çıkış belgesinin ibrazı halinde, işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin ligin başlangıç tarihinden önceki bir tarih olması gerekmektedir.

9. Takım kaptanları her maç öncesinde SporMax tarafından verilecek esame listesini doldurarak imzalayacaktır. Esame listesindeki olası hatalardan takımlar sorumludur.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri

10. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele etmek zorundadır (1-20). Oyuncular Fonex Şirketler Voleybol Ligi boyunca aynı numaralı formayı giymelidir.

11. Göğüste en az 15 cm, sırtta en az 20 cm numara olması zorunludur. Numaraların yazıldığı bandın genişliği ise en az 2 cm olmalıdır.

12. Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında 8x2 santimetrelik bir şerit olmalıdır.

13. Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncusu haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır.

14. Sadece şampiyon olan şirketler (şampiyonluk sayısı kadar) formanın ön sol üst köşesine 3,5 cm geçmeyecek şekilde yıldız koyabilirler.

15. Şirketler kendi logo, slogan ve reklamlarını formalarında kullanabilirler. Farklı kuruluşların (grup şirketleri hariç) reklamları için SporMax'den onay alınması zorunludur.

16. Müsabakalarda tüm oyuncuların salona uygun spor ayakkabısı giymesi zorunludur.

File Yüksekliği

17. File yüksekliği erkeklerde 2.43, kadınlarda ise 2.24 metredir.

Kaptanlar 

18. Takımın yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar Fonex Şirketler Voleybol Ligi kurallarını iyi bilmelidir. Kaptanlar, saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdır. 

Teknik Kadro

19. Teknik kadrolar üç kişiden oluşur. Teknik kadroda yer alan kişilerin şirket çalışanı olma zorunluluğu yoktur. 

20. Teknik kadroda yer alan kişiler önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kesinlikle kabul edilmeyecektir.

21. Teknik kadroda yer alan kişiler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilirler. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.

22. Teknik kadroda yer alan kişiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

Cezai Durumlar

23. Hatalı oyuncu oynatan takım hükmen mağlup ilan edilir.

24. SporMax hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

25. Takımlar maç saatinden 1 saat önce salonda hazır bulunmalıdır. Müsabakanın baş hakemi maçı başlatmak üzere sahaya çıktığında 6 (altı) oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (3-0). Geç kalan takımlar için herhangi bir bekleme süresi uygulanmaz.

26. Lig boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı tutum ve davranışlar Fonex Şirketler Voleybol Ligi Komitesi tarafından cezalandırılacaktır (kavga, küfür vs.). 

27. Diskalifiye edilen oyuncu, antrenör ve yöneticiler otomatik olarak en az bir maç oynamama cezası alır. Bu ceza gözlemci ve hakem raporları doğrultusunda arttırılabilir.

28. Takımlar seyircilerinden sorumludur. Fonex Şirketler Voleybol Ligi Komitesi seyircilerinin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Diğer

29. Oyuncular lig süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Maçlar öncesi gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır. 

30. Kurallarda belirtilmeyen hususlarda TVF oyun kuralları geçerlidir.

31. Fonex Şirketler Voleybol Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi SporMax2e aittir.

32. SporMax'in Fonex Şirketler Voleybol Ligi ile ilgili tüm kurallarda her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

33. Fonex Şirketler Voleybol Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

 

17.08.2016