Kurallar

Bu kurallar Beyoğlu 37. Noterliği tarafından 25.05.2005 tarihinde 15767 sayılı belge ile onaylanmıştır. İzinsiz olarak kopyalanması yasaktır. İzinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Sistem
1. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi'ne katılan yirmi altı takım kura sonucu belirlenen beş grupta tek maçlı lig usulüne göre mücadele edecektir. Grup maçları sonunda A, B, C, D gruplarında ilk üç sırada yer alacak takımlar ve E grubunda ilk dört sırada yer alacak toplam 16 takım 2. tura yükselir. Bu turdan itibaren tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanacaktır (katılımcı sayısının değişmesi halinde sistem değişiklik gösterebilir).
2. Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 
a) Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur. Tabloda önce puana, sonra averaja, gerekirse attığı gol fazlasına bakılır. 
b) Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja bakılır.
c) Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
d) Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
e) Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.
3. Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda uzatma uygulanmaz ve doğrudan penaltı atışlarına geçilir. Beşer penaltı sonunda eşitlik devam ediyorsa eşitlik bozulana dek seri penaltı atışları yapılır.
4. İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar aynen tescil edilir. Kalan maçları ise 5-0 mağlup ilan edilir (hükmen).

Oyunun Süresi
5. Maçlar 25 dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Devre arası 5 dakikadır.

Oyuncuların Sayısı ve Nitelikleri
6. Takım kadroları ve maç kadroları en fazla 15 oyuncudan oluşur. Tüm müsabakalar biri kaleci olmak üzere 7 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Bir takımın herhangi bir nedenle oyun alanında 3 oyuncu ile kalması halinda müsabaka sona erer.
7. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi'nde sadece 18 yaşını tamamlamış erkek oyuncular yer alabilir.
8. Takımlar Lotto Şirketler Halı Saha Ligi başladıktan sonra kadrolarına oyuncu ekleyemez ve/veya herhangi bir oyuncuyu başka bir oyuncuyla değiştiremez. İstisnai olarak eleme turlarına yükselen takımlar 2. tur öncesinde 2 oyuncu ekleyebilir veya değiştirebilirler (takım kadrosu 15'i aşmamak kaydıyla). Bildirilen yeni oyuncuların işe giriş tarihinin ligin başlangıç tarihinden önce olması gerekmektedir.
9. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi başladıktan sonra, herhangi bir oyuncu işten ayrılır ise resmi işten çıkış tarihinden itibaren oynatılamaz. Takım kadrosunda bulunan bir oyuncunun, lig sırasında işten ayrılması halinde bu durum SporMax'e bildirilmelidir. İşten resmi çıkış belgesinin ibraz etmek suretiyle işten ayrılan oyuncu yerine kurallara uygun yeni bir oyuncu bildirilebilir. Bildirilen yeni oyuncunun işe giriş tarihinin ligin başlangıç tarihinden önce olması gerekmektedir.
10. Takım kaptanları her maç öncesinde SporMax tarafından boş olarak verilecek esame listesini doldurarak imzalayacaktır. Esame listesindeki olası hatalardan takımlar sorumludur. Esame listesinde yer alan tüm oyuncular nitelik bakımından Lotto Şirketler Halı Saha Ligi kural ve talimatlarına uygun olmalıdır. Uygun olmayan oyuncu oynatan takım hükmen mağlup ilan edilir.
11. SporMax hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Oyuncu Değişikliği
12. Bir maçta takımların beş (5) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu müsabaka gözlemcilerinin yanına gelerek oyuncu değişiklik kartını teslim etmelidir. Oyunun durduğu anda gözlemci ve hakem kontrolünde değişiklik yapılır. Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
13. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele etmek zorundadır (1-99). Oyuncular turnuva boyunca aynı numaralı formayı giyecektir.
14. Müsabakalarda forma renklerinin benzer olması halinde kura ile belirlenen takım SporMax Türkiye'nin sağlayacağı numaralı yeleklerle oynar (iki farklı renk forma yaptırılması tavsiye olunur).
15. Formalarda 12 cm. yüksekliğinde ön numara bulundurmak zorunludur (göğüs hizasında).
16. Takımların her maç için iki farklı renk tozluk bulundurması zorunludur.
17. Müsabakalarda tüm oyuncular tekmelik takmak zorundadır (kaleci dahil).
18. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Metal tabanlı krampon giyilmesine ise müsaade edilmeyecektir. 
19. Yaralanmalara neden olabilecek saat, yüzük, kolye, bileklik ve gözlük dahil tüm takılar yasaktır (profesyonel sporcu gözlüğü hariç). 
20. Müsabakalar SporMax tarafından sağlanan toplarla oynanacaktır.

Kaptanlar 
21. Takımların tek yetkilisi kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar Lotto Şirketler Halı Saha Ligi kurallarını iyi bilmelidir. Kaptanlar, saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdır.

Teknik Direktör ve Yöneticiler
22. Takımlar Lotto Şirketler Halı Saha Ligi kadrolarıyla birlikte bir yönetici ve bir teknik direktör bildirebilir. Bu tanımlı iki kişi aynı anda teknik alanlarda bulunabilir.
23. Bildirilen her bir yönetici ve teknik direktör önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kesinlikle kabul edilmeyecektir.
24. Yöneticiler ve teknik direktörler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.
25. Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

Hakemler
26. Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

İtirazlar
27. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabaka sonunda maç raporuna ekletmelidir. Müsabaka hemen bitiminde maç raporuna işlenmeyen itirazlar dikkate alınmaz. Müsabakayı müteakip ilk iş günü itiraz bedeli olan 1.000,00 TL'yi yatırmalıdır. Ödemesi zamanında yapılmayan itirazlar maç kağıdına işlenmiş olsa dahi değerlendirmeye alınmaz. İtirazın haklı görülmesi halinde yatırılan tutar iade edilir. Aksi halde itiraz bedeli Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanacak ve dekontu ibraz edilecektir.

Cezai Durumlar
28. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi boyunca saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı tutum ve davranışlar cezalandırılacaktır.
29. Şirketler Ligi'ne ait sosyal medya hesaplarında centilmenlik dışı söylemler nedeniyle kişiler ceza alabilir. 
30. Takımlar seyircilerinden sorumludur. SporMax seyircilerinin centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.
31. Kırmızı kart gören oyuncular ve toplamda 3 (üç) maçta sarı kart gören oyuncular bir sonraki maçta oynayamaz. SporMax gerekli gördüğü hallerde hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda kırmızı kart cezasını arttırılabilir.
32. Cezalarla ilgili hiç bir koşulda erteleme yapılmaz.
33. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi 2018 sezonunda tamamlanamayan kırmızı kart ve disiplin cezaları, Lotto Şirketler Futbol Ligi 2019 sezonuna veya Lotto Şirketler Halı Saha Ligi 2019 sezonuna aktarılır. Sarı kart cezaları ise silinecektir. 

Diğer
34. Kaleciler kale atışını elle yapamaz. Oyun ceza sahası içinde herhangi bir noktadan ayakla başlatılır. Bu sırada rakip oyuncular ceza sahası dışında ve toptan 4 m. uzaklıkta durmaları gerekmektedir.
35. Taç atışları normal futbol oyun kurallarında olduğu gibi elle kullanılır.
36. Ofsayt kuralı uygulanmaz. Kaleciye pas ve bariz gol şansı dahil diğer tüm futbol oyun kuralları uygulanır.
37. Serbest vuruşlarda baraj mesafesi 4 m.'dir.
38. Topun oyun sahasının tavanındaki branda, ağ veya demire çarpması halinde oyun devam eder (golle sonuçlanan durumlar dahil).
39. Oyuncular turnuva süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Maçlar öncesi gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılacaktır. 
40. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır. Hakem müsabaka için sahaya çıktığında 5 (beş) oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (5-0). Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda SporMax'in tuttuğu "Resmi Lig Saati" geçerlidir.
41. Takımlar müsabakaya çıkarken pankart taşımak istemeleri halinde önceden onay almak zorundadır.
42. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi SporMax'e aittir. 
43. SporMax'in Lotto Şirketler Halı Saha Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
44. Lotto Şirketler Halı Saha Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

18.08.2016